Малко известни факти за Мекотели.

Малко известни факти за Мекотели.

Малко известни факти за Мекотели.

Blog Article



Как да избегнем получаването и предаването на мекотели

Според някои от изследователите хелционелидите представляват примитивни коремоноги.

Поголемиот број на мекотели се разделно полови, а помал се хермафродити.

Скрива се. Не, не съвсем. Едно връхче от пипало се показва от дупчицата, опипва наоколо, грабва няколко малки камъчета и запушва входа. Готово. Вече е на сигурно място за през нощта. 

Мекотелите са трипластни животни с меко, неначленено тяло, съставено от глава,туловище и мускулест крак. Главата при някои е редуцирана, а при клас Главоноги кракът се видоизменя в пипала и фунийка. Живеят в сладки и солени води, а част от коремоногите са сухоземни. Молюските са предимно свободноживеещи, по изключение има и паразити. Характерна за тях е билатериалната симетрия, но при някои тя е нарушена. Повечето от тях притежават черупка, отделена от специален орган - мантията. Тя има защитно-опорна функция и е изградена от три пласта (рогов,варовит и седефен). Същинската телесна празнина е почти изцяло запълнена с паренхимни клетки. Тя е запазена само около сърцето, червото и половите жлези.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Тялото придобива зелен цвят и организма придобива способността да добива енергия от фотосинтеза.

Бивните черупки , известни също като скафоподи, имат дълги, цилиндрични черупки с пипала, простиращи се от единия край, които тези мекотели използват, за да привличат плячка от заобикалящата вода.

Представителите на опашнохордовите животни дълго време са класифицирани от естествоизпитателите в една група с някои мекотели

Двучерупчестите се характеризират със своите шарнирни черупки и живеят както в морски, така и в сладководни местообитания.

Повечето мекотели се придвижват с помощта на крак, който при главоногите е видоизменен в пипала. Една от характерните особености на групата е наличието на минерализирана раковина, чиято форма и строеж е също изключително разнообразна.

Гастроподите и бивалвите можеби се најчестите мекотели, но цефалоподите (семејството кое вклучува октоподи , лигњи и сипи ) се далеку најнапредни. Овие морски безрбетници имаат зачудувачки сложени нервни системи, што им овозможува да се вклучат во детално камуфлажа, па дури и да покажат однесување за решавање проблеми - на пример, познато е дека октоподите бегаат од нивните резервоари во лаборатории, стискаат по студениот под и се качуваат во уште еден резервоар кој содржи вкусни бивални.

При повечето главоноги раковина липсва. Друга особеност, която е мекотели характерна са този тип животни, е наличието на радула, която заедно с главата липсва при мидите.

Черупки на морски школки и полжави. Телото на мекотелите е покриено со еднослоен епител, богат со жлездени клетки кои лачат лигава материја.

Report this page